6 مورد از برترین و عجیب‌ترین آسانسورهای جهان

فهرست مطالب

در ظاهر آسانسورها یک کار ساده را انجام می‌دهند، حرکت و جابه جایی مسافران یا اشیاء بین سطوح مختلف است.
طراحی فقط بخشی از ظاهر آسانسور است در واقع پیچیدگی‌هایی که در آن وجود دارد را می‌‌توان بخش غیر قابل مشاهده آن دانست. در دنیای امروز برخی از آسانسورها در سراسر جهان به دلیل‌های متفاوت از قبیل منحصر به فرد بودن، ظاهر غیرمعمول یا تجربه‌ای خاص و عجیب به جاذبه‌های توریستی تبدیل شده‌اند.

آسانسورهای عجیب

همان طور که گفتیم آسانسورها برای انجام کار تخصصی، بالا بردن افراد یا اشیاء بین سطح‌های مختلف طراحی شده اند. اولین مرجع شناخته شده در مورد آسانسور به آثار معمار رومی ویتروویوس ” Vitruvius” باز می‌گردد. در گزارش‌هایی که از او مشاهده شده است می گوید ارشمیدس (حدود 212 سال قبل از میلاد) اولین آسانسور را ساخته است. همچنین برخی از منابع در دوره های تاریخی مختلف بیان کرده‌اند که از آسانسورها مثل کابین روی طناب کنف استفاده می‌کردند که با دست یا توسط حیوانات کشیده می‌شدند. این مدل آسانسور با قرقره‌ها و طناب‌های پیچ در پیچ و با استفاده از اهرم‌ها اداره می‌شدند. این روش جا به جا کردن اشیاء تقریبا تا انقلاب صنعتی ادامه داشته است.

طبق اطلاعات موجود اولین آسانسور مدرن واقعی در سال 1743 طراحی شده است. این آسانسور به صورت اختصاصی برای پادشاه لوئیز شانزدهم فرانسه ساخته شده بود که آن‌را صندلی پرواز صدا می‌زدند و هیچ شباهتی به آسانسورهای مدرن نداشت. آن‌را در بالکن خانه پادشاه قرار داده بودند و پادشاه Louis  برای جا به جایی از طبق اول به طبقه‌های دیگر از آن استفاده می‌کرد.

6 مورد از برترین و عجیب‌ترین آسانسورهای جهان را در این مقاله برایتان آورده‌ایم:

1- آسانسور AquaDom در برلین

در حین جا به جایی بین طبقه‌ها با خیره شدن به فضاهای آزاد و لابی‌ها می‌تواند لحظه‌های فراموش نشدنی برایتان را رقم بزند این شگفتی را در AquaDom تجربه خواهید کرد. در واقع آسانسور AquaDom در برلین شامل یک مخزن استوانه ای شکل به طول 25 متر پر از ماهی است و واقعاً یکی از عجیب‌ترین آسانسورهای جهان است. این آسانسور در هتل Radisson Blu در برلین واقع شده است و بسیار بی‌نظیر و تماشایی است.
در مخزن تقریبا 1،000،000 لیتر آب است که شامل 1500 ماهی از 50 گونه مختلف است. غواصان هر روز مخزن را تمیز کرده و غذای مخصوص ماهی‌ها را برایشان می‌گذارند.

آسانسور AquaDom واقع در برلین که از وسط آکواریوم عظیم ماهی رد می شود

2- آسانسور Sky Tower در نیوزیلند

خود را برای رسیدن به طبقه مورد نظر در چهل ثانیه آماده کنید. این آسانسور همانطور که انتظار دارید قابلیت منحصر به فردی دارد. آنچه ممکن است انتظار نداشته باشید را در این آسانسور خواهید دید، کف شفاف و شیشه ای که تجربه‌ای دلهره‌آور است. هیجان دیدن زمین هنگام صعود و به سمت پایین آمدن می‌تواند تجربه‌ای متفاوت باشد. صادقانه بگویم حتی فکر سوار شدن در این آسانسور، شجاع ترین افراد را می‌خواهد.

آسانسور Sky Tower در نیوزیلند با کف شیشه ای که ارتفاع قابل رویت است

3- آسانسور Bailong در چین با ارتفاع 305 متری

Bailong بلندترین آسانسور فضای باز در جهان است، این آسانسور در کنار یک صخره در منطقه Wilingyaun  چین ساخته شده است. این اسم به معنی “آسانسور صد اژدها” است و از کنار صخره‌ای که در کنار آن قرار دارد 305 متر بالا می رود. منظره زیبا و تماشایی منطقه ترغیب شدن برای سوار شدن به این آسانسور را دو چندان کرده است.

آسانسور بیلانگ چین با ارتفاع یک کوه

4- آسانسور Skyview در سوئد

اریکسون گلوب، بزرگ‌ترین ساختمان کره‌ای جهان با ارتفاع 85 متر و قطر 110 متر است. آسانسور کروی skyview که از شیشه و فلز ساخته شده است، به دور اریکسون گلوب می‌چرخد. کف آسانسور بدون حرکت و ثابت است و مسافران حرکت نمی‌کنند.

آسانسور اسکای ویو در سوئد به صورت کروی و شیب دار

skyview یکی از عجیب‌ترین آسانسورهای جهان است، که منظره خارق العاده ای از آسمان سوئد را به نمایش می‌گذارد.

5- آسانسور شهری Oregon آمریکا

آسانسور شهری اورگن یک آسانسور با 130 فوت است که دو محله را در شهر اورگن در ایالت ایالات متحده آمریکا به هم وصل می‌کند. این تنها آسانسور شهری در فضای باز در ایالات متحده است. قسمت بالایی آسانسور ظاهری جالب شبیه به بشقاب پرنده دارد. آسانسور اورگن در اواسط دهه پنجاه ساخته شده است تا دو قسمت شهر که با یک پرتگاه از هم جدا شده بودند به هم وصل کند.

آسانسور شهری اورگون در آمریکا با ساختار پیچیده و عجیب

فضای داخلی آسانسور شهر اورگن توسط نقاشی های دیواری از تاریخ سرزمین اورگن احاطه شده است. سوار شدن به این آسانسور رایگان است. افسانه‌های متعددی درباره این منطقه وجود دارد یکی از این افسانه‌ها که مردم محلی بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنند وجود روح یک پسر کوچک سرخ پوست در منطقه است که آن را خالی از سکنه می‌کند.

6- آسانسور Hammetschwand در سوئیس

در نگاه اول، آسانسور Hammetschwand به نظر می رسد که ممکن است خرابه های باقی مانده از یک قلعه قدیمی یا یک پروژه ساختمانی باشد که در نهایت متروکه شده است. قاب اسکلتی نازک که بالای آن یک برجک افسانه ای قرار گرفته است، منظره ای کاملاً غیرمعمول و سواری نفس گیرتر و پر از هیجان را ایجاد می کند. این آسانسور برای اولین بار در سال 1905 افتتاح شد و شما را به نقطه دیدبانی معروف Hammetschwand می برد که در بالای فلات Burgenstock قرار دارد و به دریاچه زیبای لوسرن نگاه می کنید. این یکی از بلندترین و مرتفع ترین آسانسور خارجی اروپا و یکی از زیباترین آسانسورهای جهان است.

آسانسور مرتفع و عجیب Hammetschwand در سوئیس

دسته‌بندی اصلی:

مقالات سیگما آسانبر