مقایسه انواع آسانسور

فهرست مطالب

مقایسه انواع آسانسور


آسانسور به عنوان وسیله ای برای انتقال و جابجایی عمومی تعریف شده است روش های متعددی نیز برای این انتقال بسته به زمان های مختلف و کاربردهای گوناگون بکار گرفته شده لیکن در دسته بندی انواع آسانسورها دو روش کلی وجود دارد. در ادامه تمام نکات لازم برای مقایسه انواع آسانسور را برای شما بررسی می کنیم.

آسانسور به عنوان وسیله ای برای انتقال و جابجایی عمومی تعریف شده است روش های متعددی نیز برای این انتقال بسته به زمان های مختلف و کاربردهای گوناگون بکار گرفته شده لیکن در دسته بندی انواع آسانسورها دو روش کلی وجود دارد. در ادامه تمام نکات لازم برای مقایسه انواع آسانسور را برای شما بررسی می کنیم.

انواع آسانسور

آسانسورهای کششی

 به آسانسورهایی گفته می شود که برای جابجایی کابین و مسافران از سیم بکسل  ( طناب فولادی ) استفاده می شود. در واقع انتقال نیرو از قسمت محرکه شامل موتور گیربکس که با برق شهر تغذیه میگردد از طریق پولی و یا قرقره هایی چدنی به کابین آسانسور انجام می گیرد و به نحوی که با گردش موتور به چپ یا راست کابین به پایین یا بالا جابجا می شود. این روش متداول ترین روش جابجایی عمومی بار یا افراد می باشد زیرا بسیار مقرون به صرفه تر از روش های دیگر بوده و با افزایش ارتفاع تا محدوده سی متر معمولاً تغییری در توان موتور بوجود نمی آید. منبع تغذیه نیز برق سه فاز شهر می باشد که عموماً در دسترس همگان قرار دارد بطور کل برای برج های مرتفع و آسانسورهای سریع این تنها روش موجود و مقرون به صرفه برای جابجایی افراد می باشد.

آسانسور کششی

آسانسورهای هیدرولیکی

روش متداول دیگر به این صورت است که انتقال نیرو به کابین مسافران توسط فشار روغن انجام م شود که بخش محرکه آن شامل یک تانک روغن هیدرولیک که مجهز به یک موتور الکتریکی کوپل شده به یک پمپ می باشد که روغن هیدرولیک را با فشار به یک جک هدایت کرده که بر اثر آن پیستون جک به حرکت در آمده و این پیستون کابین آسانسور را به سمت بالا هدایت می نماید. موقع پایین آمدن روغن به تانک برگشته و بر اثر نیروی جاذبه کابین به پایین هدایت می شود کاربرد آسانسورهای هیدرولیکی عمدتاً در آسانسورهای باری با ظرفیت بالا و مسافت های انتقال کوتاه می باشد مزیت آنها در تنوع طراحی آسانسور و انتخاب سرعت های مختلف می باشد لیکن در سرعت های بالا و کاربردهای پر ترافیک و ساختمان های بلند مرتبه محدودیت درد و مقرون به صرفه نمی باشد ولی در آسانسورهای خانگی بشدت رایج و اقتصادی می باشد.

آسانسور هیدرولیکی

بهترین برندهای جهان

اغلب افراد شنیده اند که آسانسور به سبک امروزی توسط فردی به نام OTIS در اواسط قرن نوزدهم در ایالات متحده اختراع شد سپس در سایر کشورهای پیشرفته آن دوران نیز بکار گرفته شده اتفاقاً اولین آسانسور تیپ هیدرولیکی فعلی بود که به جای روغن از تانک پر از آب استفاده میشد. در اوایل قرن بیستم آسانسورهای کششی به شکل امروزی طراحی و تولید گردید خواستگاه این آسانسورها و طراحی و توسعه انواع آن کشور آلمان و امریکا می باشد لیکن کشور ژاپن نیز از شرق به جرگه تولیدکنندگان پیوستند شرکت های پیشرو در شرق و غرب دامنه فعالیت خود را گسترش داده و در کشورهای دیگر نیز کارخانجات متعدد تولید آسانسور تاسیس نمودند بطوریکه با توسعه شهرنشینی و بلندمرتبه سازی در اکثر کشورها به رقابت پرداختند و تبدیل به برندهای Multi  National گردیدند.

هشت برند برتر آسانسور

از نیمه دوم قرن بیستم تا به امروز معتبرترین و شناخته ترین برندهای تولید آسانسور شامل هشت برند برتر می باشند که چهار برند مربوط به کشور ژاپن و چهار برند غربی از آلمان ، ایالات متحده و فنلاند می باشند.

  • ژاپن               Mitsubishi  
  • ژاپن                      Toshiba
  • ژاپن                     Hitachi  
  • ژاپن     Fujitech                       
  • ایالات متحده              OTIS
  • آلمان                 Schindler
  • آلمان Thyssen Krupp     
  • فنلاند                       Kone

می توان گفت صنعت آسانسور در جهان در تسخیر این هشت برند برتر بوده بطوریکه با اهمیت دادن به بخش  R&D همواره پیشرو در ابداعات و توسعه کیفی این صنعت بوده اند.

تمام نکات مهمی که در پایان باید گفت

در این مقاله سعی کردیم تمام نکات لازم در رابطه با انواع آسانسور شامل آسانسور های کششی و آسانسور های هیدرولیک را برای شما بررسی کنیم چنانچه نیاز به مشاوره فنی برای انتخاب آسانسور و قطعات آسانسور دارید می توانید با مشاوران گروه سیگما در ارتباط باشید. شرکت سیگما در تلاش است که بهترین خدمات را در زمینه آسانسور به شما ارائه دهد.

سیگما آسانسور

در ادامه پیشنهاد می کنیم که مطالعه کنید .

مقایسه آسانسورهای کششی و هیدرولیک: راهنمای انتخاب آسانسور

 

دسته‌بندی اصلی:

مقالات سیگما آسانبر