آسانسور تجاری چیست؟

فهرست مطالب

در تمامی مجتمع‌های تجاری و غیر مسکونی که شامل چندین طبقه با متراژ زیاد هستند حضور آسانسور تجاری یکی از تجهیزات ملزوم و حیاتی محسوب می شود. حال چنانچه شما برای فضای تجاری خود نیازمند خرید آسانسوری مناسب و کاربردی هستید باید این را بدانید که انتخاب شرکت سازنده با رده اعتباری بالا و انتخاب درس یکی از انواع آسانسور اصلی ترین گام در هنگام خرید خواهد بود.

آسانسور های تجاری تجهیزاتی هستند که می‌توانند به جهت انتقال افراد و یا بار مورد استفاده واقع شوند. حجم قابل انتقال توسط آسانسور وابسته به ظرفیت، اتاقک طراحی شده و همچنین قدرت موتور آسانسور دارد. این قبیل تجهیزات عموماً در فضاهایی مثل ارگان های دولتی، ساختمان های تجاری، مجتمع‌های بزرگ، بیمارستان ها، مراکز درمانی و تمامی اماکن عمومی که میزان تردد افراد در آنجا زیاد است استفاده می گردد.

آسانسور تجاری

انواع نمونه های آسانسور تجاری

 • کابلی
 • با چاهک های ارتفاع پایین
 • انتقال بار
 • ویژه محصول
 • Dumbwaiter

آسانسور تجاری کابلی

این آسانسور ها به علت طناب های فولادی به نام سیم بکسل که نقش عمده انتقال کابین را بازی میکنند به این اسم نامیده می شوند. این کابل ها به دور “چرخ متصل به موتور” می چرخند و به واسطه این چرخ کابین به سمت بالا یا پایین هدایت می شود. این دسته از تجهیزات عموماً برای سازه هایی با ارتفاع متوسط تا بلند تعبیه می گردند و از لحاظ سرعتی و عملکردی در قیاس با نمونه های هیدرولیک واجد سرعت بیشتری در انتقال مسافر یا بار هستند.

ضمن آنکه به علت وجود وزنه تعادل و ریل های نصب شده در دو سوی کابین، از لحاظ ایمنی نیز در برابر نمونه های هیدرولیک ارجح تر هستند. اما در مقابل، قدرت زیادی برای انتقال وزن های بالا ندارند. به عبارتی از این آسانسورها می‌توان به منظور جابجایی افراد یا بار با وزنی معادل 250 الی 3000  کیلوگرم استفاده نمود.

آسانسور تجاری با چاهک های ارتفاع پایین

آسانسورهای قدیمی تر همگی نیازمند ایجاد چاه یا گودال بودند که بتوان موتور و سایر تجهیزات کلیدی را در آن جای داد و در واقع اگر امکان ایجاد چاله نبود دیگر نمی توانستیم آسانسور را نصب کنیم.

اما با تولید آسانسور هایی که حتی با وجود گودال های ارتفاع کم یا بدون گودال نیز باز هم می توان آنها را نصب نمود، این نقص و محدودیت رفع گردید. این قبیل آسانسور تجاری به منظور انتقال افرادی که اختلال حرکتی دارند (معلولان) در انواع ساختمان ها استفاده می شود. البته از لحاظ سرعتی کند هستند و سرعت آنها چیزی حدود 0.15 متر در ثانیه تخمین زده شده است، اما به علت کاربردی بودن آن ها بسیار پرطرفدار می باشند.

آسانسور تجاری انتقال بار

همانطور که از اسم این نمونه ها پیداست به جهت جابجایی تجهیزات و وسایل با وزن بالا کاربرد دارند. درب طراحی شده در این آسانسورها به شکل عمودی باز می گردد. مدل های تولید شده قدیمی تر واجد درب هایی از جنس چوب بوده اند که به شکل غیر اتومات ( دستی)  باز می شدند. از آنجایی که این تجهیزات به جهت انتقال وسایل و بار های سنگین طراحی شده است قادر به حمل بار تا 20000 پوند و یا حتی بالاتر از این میزان نیز می باشند. جهت انتقال بار های سنگین در ارتفاع های کم، اغلب از آسانسور هیدرولیکی استفاده می شود.

آسانسور تجاری ویژه محصول

در تمامی اماکن صنعتی پس از تولید کالا و محصولات نیاز است تا توسط وسیله ای کالاها جابجا شوند، گاهی به علت وزن بالا و یا حساسیت محصول تولید شده امکان جابجایی دستی غیر ممکن است، در این حالت آسانسور های ویژه ای که به منظور انتقال کالا طراحی شده‌اند مورد استفاده واقع می شوند؛ مانند آسانسور صنعتی.

آسانسور های تجاری که به جهت جابجایی کالا مورد مصرف قرار می گیرند اغلب به شکل کاملاً سفارشی و هدفمند طراحی و ساخته می‌شوند تا کاربر بتواند با توجه به نیاز و موارد استفاده آسانسور مورد نیاز را خریداری کند. هر چند که این تجهیزات تنها به جهت جابجایی کالا مورد استفاده قرار می‌گیرند نه مسافر، اما شامل تمامی آپشن های ایمنی سایر آسانسور های مسافربر مثل دکمه stop، پروسه اخطار دهنده، پرده نور و همچنین لامپ‌های اخطار دهنده می باشند. این آسانسور ها حتی می توانند از انواع آسانسور بیرونی باشند.

آسانسور تجاری Dumbwaiter

این نمونه ها جزء آسانسورهایی با سایز کوچک به شمار می روند که به جهت جابجایی اشیا با سایز کم ( به جای مسافر) طراحی شده اند. محل استفاده این تجهیزات بیشتر در مکان هایی مثل مراکز درمانی، مدرسه ها، مهمانپذیر و هتل ها می باشد.

البته به منظور استفاده شخصی در ساختمان های مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند که از متریال و تجهیزات مرغوب در ساخت آنها استفاده می شود، به طوری که از لحاظ ایمنی تضمین شده هستند. اغلب افراد در منازل شخصی خود نیز تمایل زیادی به استفاده از این قبیل آسانسور ها دارند چرا که می توانند با خیالی آسوده بسته های مواد غذایی، باکس های نوشیدنی و یا حتی چمدان های لباس خود را با آن جابجا کنند، به علاوه حتی در جابجایی تجهیزات و وسایل ارزشمند نیز میتوان از این آسانسور بهره برد.

نکات کلیدی در حین سفارش آسانسور تجاری

همانطور که در بالا تر به آن اشاره شد آسانسور های تجاری اغلب در انواع سفارشی و متناسب با کارکرد و نیاز مشتری طراحی می‌شوند، چنانچه شما نیز قصد سفارش این قبیل تجهیزات را دارید می بایست نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

 • پیشرفت کسب و کار

همیشه در حین سفارش چنین تجهیزاتی احتمال رشد شغلی و یا گسترش تولیدات و محصولات خود را نیز در نظر داشته باشید، چرا که می بایست آسانسور پاسخگوی حجم تولید کالاها باشد.

 • در نظر گرفتن کارکنان

آسانسور طراحی شده می بایست توانایی جابجایی همه کارمندان با تمامی وزن ها و شرایط خاص( معلولیت) را داشته باشد.

 • دیزاین و طراحی

حتما به متریال و دکوراسیون سازه دقت کنید تا آسانسور طراحی شده با ساختمان فعلی سازگاری داشته باشد.

 انواع کاربرد آسانسور تجاری

_ ساختمان هایی با طبقات بالا :  اماکن عمومی و ساختمان‌هایی که تردد افراد در آنجا زیاد است نیازمند آسانسورهای تجاری هستند تا حتی افراد معلول با ویلچر نیز بتوانند طبقات را طی کنند.

_ شرکت ها و ارگان های دولتی :  اماکنی که کارکنان آنها زیاد است و پرسنل برای رفت و آمد نیاز به آسانسور دارد

اگر نمی دانید چه آسانسوری برای ساختمان شما مفید است، برای نصب و راه اندازی و خرید آسانسور بامشاوران شرکت سیگما آسانبر در تماس باشید تا یک راهنمای خرید آسانسور جامع و شفاف به شما ارائه دهند.

سیگما می تواند به شما در نصب انواع آسانسور کمک کند

ما در مجموعه سیگما گروب که از شرکای تجاری معتبر در بخش های مختلف صنعت آسانسور از جمله، موتور، کابین، قطعات، تابلو فرمان و انواع درب های مدرن تشکیل شده است، می توانیم بهترین آسانسور های بیرونی و داخلی را در مدل های کششی و هیدرولیک، برای شما اجرا کنیم. جهت کسب مشاوره و هماهنگی با ما تماس بگیرید.

نمونه کار های آسانسور های صنعتی و تجاری از سیگما گروپ

 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 5 دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 2 تن، در کارخانه مهرکام پارس
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 1  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 2 تن، در پتروشیمی مهر واقع در عسلویه
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 4 دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 2 تن، در کارخانه ساپکو
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 1 دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 1 تن، در پالایشگاه اصفهان
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 1 دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5/2 تن، در شرکت ایرانیان
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 3  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5/2 تن، در مرکز مکانیزه پست
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 4  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5/2 تن، در نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 1  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5 تن، در شرکت راه آهن حمل و نقل
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 2  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5 تن، در شرکت سایپا
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 2  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5/2 تن، در بانک اقتصاد نوین
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 1  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5 تن، در شرکت یونیلیور ایران
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 1  دستگاه آسانسور صنعتی با ظرفیت 5 تن، در کارخانه پارس ژنولایت

پروژه های بین المللی

 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 4  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای  20 توقف، در  شهر ایروان کشور ارمنستان
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 2  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای  11 توقف، در  شهر سلیمانیه کشور عراق
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 4  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای  6  توقف، در  شهر کابل کشور افغانستان

آسانسورهای کششی

 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 4  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای 14توقف، در پروژه پالايش فراورده هاي نفتي ایران واقع در خیابان نجات الهی
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 2  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای 11توقف، در پروژه برج آبی واقع در سعادت آباد
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 6  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای 14توقف، در پروژه خبرگزاري جمهوري اسلاميواقع در سعادت آباد
 • طراحی، محاسبه، فروش، نصب و راه اندازی 5  دستگاه آسانسور با کاربری اداری، دارای 6 و 7 توقف، در پروژه دانشگاه شهید بهشتی واقع در ولنجک

سیگما آسانبر ارائه دهنده:

قطعات آسانسور

فروش عمده قطعات آسانسور

دسته‌بندی اصلی:

مقالات سیگما آسانبر