هر آنچه باید در باب انواع آسانسور و سرعت آنها بدانیم

فهرست مطالب

پروژه های ساختمانی به جزئیات زیادی نیاز دارند و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا تکمیل شوند. شما باید فونداسیون و عناصر طبیعی مختلف را قبل از ترکیب برخی موارد اضافی در ساختمان در نظر بگیرید. هر ساختمان و بنایی با توجه به نیاز های دسترسی آن، علاوه بر پله به آسانسور نیاز خواهد داشت. تردد و انتقال بار بین طبقات در دنیای مدرن امروزی بدون آسانسور غیر ممکن است و از این ما باید آسانسور درست را برای محل مورد نظر انتخاب کنیم. 

تنوع بالای انواع آسانسور و بالابر ها نیاز شما را به یک راهنمای خرید آسانسور بیشتر می کند. ما اینجا انواع آسانسور های موجود را با مقایسه قابلیت ها و سرعت آنها معرفی می کنیم. در نهایت اگر ابهام یا سوالی در رابطه با انتخاب آسانسور داشتید، با ما تماس بگیرید. 

چنانچه بخواهیم انواع آسانسور و سرعت آنها را بررسی کنیم می توانیم این تجهیزات را به چند دسته اصلی تفکیک نماییم: 

 • آسانسورهای هیدرولیکی
 • آسانسورهای کششی
 • آسانسور وینچی
 • آسانسور پنوماتیک
 • آسانسور مغناطیسی
 • آسانسور هیبریدی
 • آسانسور پانوراما
 • و انواع خاص آسانسورهای بالابرنده

البته دقت داشته باشید که دلیل اصلی اختلاف سرعت در آسانسور های مختلف، استفاده از موتور آسانسور مختلف است. موتور ها با توان مختلف می توانند سرعت 1، 1.5، 2، 2.5 و حتی 7 متر بر ثانیه داشته باشند. در نتیجه هر یک از انواع آسانسور ها با توجه به قطعات آسانسور نصب شده روی آنها، می توانند توان و سرعت متفاوتی داشته باشند.

انواع آسانسور هیدرولیکی و سرعت آنها

آسانسور هیدرولیکی

یکی از انواع متداول آسانسورها که اغلب برای ساختمان هایی با ارتفاع متوسط ( 3 تا 8 طبقه) نصب می گردند آسانسور هیدرولیکی است.

آسانسور هیدرولیکی به آسانسوری گفته میشود که با نیروی فشار روغن کار میکند و نیروی محرکه کابین توسط پاوریونیت و پیستون تامین می شودنحوه کار یک آسانسور هیدرولیک بدین صورت است که در آسانسور هیدرولیک وظیفه پاوریونیت تامین فشار روغن برای جک هیدرولیک آسانسور می‏باشد و در واقع با تغییر فشار روغن ، جک مربوطه کابین آسانسور را به بالا یا پایین حرکت می دهد. این نوع آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای کششی فضای کمتری در ساختمان اشغال کرده و نیاز به موتورخانه در بالا ندارند .این نوع آسانسور با توجه به ارتباط کابین و پیستون به انواع هیدرولیکی مستقیم – مرکزی، مستقیم – کناری و غیر مستقیم – کناری تقسیم می گردند.

اجزای آسانسور هیدرولیک

کنترل اغلب این آسانسورها به واسطه یک پیستون صورت می گیرد که در بخش تحتانی اتاقک آسانسور تعبیه گردیده. بالاترین سرعت این آسانسورها 200 فوت در دقیقه (یک متر بر ثانیه) تخمین زده شده است. به طور کلی در دسته بندی انواع آسانسور و سرعت آنها جز نمونه های متوسط به شمار می روند.

این قبیل آسانسورها نیازمند حضور موتورخانه هستند که نقطه جایگیری آن در تحتانی ترین قسمت نزدیک به چاله آسانسور می باشد. این آسانسورها در دو نوع آسانسورهای واجد چاهک و فاقد چاهک در بازار موجود هستند.

 • آسانسور هیدرولیک واجد چاهک(چاله):

زمانی که اتاقک به سمت پایین در حال حرکت باشد، به واسطه کابل تعبیه شده در کف چاهک، پیستون در وضعیت جمع شده و کوچک قرار می گیرد. در برخی از نمونه های تولیدی در این قبیل آسانسورها یک مدل پیستون تلسکوپی استفاده شده است که برای نصب آن نیاز به ایجاد سوراخی با عمق کم در بخش زیرین چاهک است. نهایت فاصله‌ای که این مدل از آسانسور ها می توانند مسافر یا بار را جابجا کنند  حدود 19 متر در دقیقه می باشد.

 • آسانسور هیدرولیک فاقد چاهک:

در این مدل از آسانسورها شاهد یک پیستون در دو سمت اتاقک هستیم که شامل انواع آسانسورهای هیدرولیکی تلسکوپی، غیر تلسکوپی و طنابی می شوند.

_ انواع تلسکوپی: در این قبیل مدل ها دو الی سه پیستون تلسکوپی تعبیه شده که قادر به مدیریت سرعت آسانسور تا ارتفاع  15 متر می باشند. این تجهیزات در پایه ‌های چاهک آسانسور تنظیم می شوند و دیگر نیازی به کابل، قرقره و یا تعبیه سوراخ در زیر چاهک ندارند.

_ انواع غیر تلسکوپی : همراه با یک پیستون نصب می شوند و توانایی جابجایی اتاقک را تا حدود 6 متر در دقیقه دارند. 

_ انواع کابلی ( طنابی) : همانطور که از اسم این آسانسورها پیداست در آن ها علاوه بر استفاده از پیستون از کابل نیز بهره برده شده است. این مدل می تواند اتاقک را تا فاصله 18 متر انتقال دهد. 

آسانسور های هیدرولیکی در موارد صنعتی و تجاری مانند آسانسور خودروبر و باربر در ارتفاع های کمتر از 4 طبقه، بیشترین کاربرد را دارند.

انواع آسانسورهای کششی و سرعت آنها

آسانسور کششی

در بررسی انواع آسانسور و سرعت آنها  به مدل دیگری می رسیم به نام آسانسور های کششی که اغلب برای سازه هایی با اندازه های متوسط تا بلند نصب می گردد. مکانیسم عمل این آسانسورها به واسطه کابل و چرخ دنده انجام می پذیرد. در این مدل از پیستون استفاده نمی شود به همین منظور می توان از آنها برای ساختمان هایی با طبقات بیشتر نیز استفاده نمود.

هنگامی که آسانسور قصد جابجایی به طبقات بالا را داشته باشد با چرخش چرخ دنده طناب جمع می‌شود و آسانسور به سمت بالا هدایت می گردد و در هنگام جابجایی آسانسور به طبقات پایین با باز شدن چرخ دنده در جهت معکوس اتاقک به سمت پایین انتقال می یابد. به علت تعبیه ریل در دو طرف کابین به همراه کابل، این قبیل از آسانسور ها دارای ایمنی بیشتری هستند.

سرعت حرکت این آسانسورها بسیار بالاتر از انواع هیدرولیکی می باشد و به علت استفاده از وزنه تعادل امکان ذخیره انرژی نیز در این مدل ها وجود دارد، لذا این آسانسورها علاوه بر ایمنی بیشتر کاربردی تر نیز هستند.

آسانسورهای کششی خود به سه نوع تقسیم می شوند که شامل:

 • آسانسورهای کششی واجد گیربکس:

در این مدل از آسانسورها به همراه کابل یک گیربکس نیز تعبیه شده است. به طور کلی تمام اجزای درگیر به موتور الکتریکی وصل هستند. این آسانسورها جزء نمونه های با سرعت قابل قبول و خوب محسوب می شوند و می توانند کابین را در یک دقیقه تا فاصله بیش از 150 متر جابجا کنند.

این‌گونه از آسانسورها دارای گیربکسی هستند که به موتور متصل است و چرخی را که سیم بکسل را به حرکت در آورد را می‌راند. حداکثر مسافتی که آسانسورها می‌توانند طی کنند حدود ۷۶ متر است. بنابراین این‌گونه از آسانسورها برای ساختمان‌های کوتاه تا نیمه‌ مرتفع مناسب است. حداکثر وزنی که این آسانسورها می‌توانند تحمل کنند حدود ۱۳۶۰۰ کیلوگرم است و هزینه‌ی نصب این‌گونه از آسانسورهای نوع گیرلس کمتر است.

 • آسانسورهای کششی گیرلس (فاقد گیربکس):

این آسانسورها که با نام مدل های آسانسور گیرلس نیز معروف می باشند بدون حضور گیربکس فعالیت می کنند و به شکل مستقیم به موتور الکتریکی اتصال یافته اند. این دسته از آسانسورها توانایی جابجایی اتاقک را به بیش از 600 متر در دقیقه دارا می باشند.

در این‌گونه از آسانسورها از گیربکس استفاده نمی‌شود و سرعت آن‌ها می‌تواند به ۲٫۵۳ متر بر ثانیه نیز برسد. سیم بکسل در این مدل از آسانسورهای کششی به بالای کابین آسانسور متصل است و به دور فلکه برای به حرکت در آوردن آسانسور پیچیده شده ‌است. سر دیگر سیم بکسل نیز به وزنه برای به ‌دست آوردن تعادل و ثبات سیستم مکانیکی وصل شده است. این‌گونه از آسانسورهای کششی می‌توانند برای ساختمان‌های مرتفع مورد استفاده قرار گیرند.

 • آسانسورهای کششی فاقد موتورخانه ( روملس):

این آسانسورها نیازی به تعبیه موتورخانه ندارند و در قسمت بالای چاهک آسانسور جای داده می شوند. عموما تعمیر و چکاب این مدل از آسانسورها سخت تر از سایر نمونه ها می باشد چرا که برای دسترسی به موتور اصلی می بایست از نردبان های بلند استفاده شود. اما از آنجایی که برای استفاده نیازی به موتور خانه ندارند پس فضای زیادی را نیز اشغال نخواهند کرد و به مرور زمان و با شناخت بیشتر این نوع آسانسور در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

اغلب ساختمان های تجاری و اداری از آسانسور تجاری بدون موتور خانه استفاده می کنند.

آسانسور کششی

آسانسور کششی متداول ترین نوع آسانسور است. در این آسانسورها حرکت بر اثر اصطکاک بین سیم بکسل های متصل به کابین و شیار فلکه کششی به هنگام چرخش آن توسط موتور محرکه انجام می‏شود. در آسانسورهای کششی، یک  فلکه (قرقره) روی موتور آسانسور وجود  دارد  که سیم بکسل‏ها دور آن قرار می گیرند و سیستم بکسلها از یک سر به کابین آسانسور و از سر دیگر به قاب وزنه آسانسور متصل هستند و با حرکت فلکه موتور در دو جهت مختلف حرکت رو به بالا یا پایین کابین آسانسور انجام می شود.

آسانسور های هیبریدی

یک نمونه آسانسور هیبریدی لوکس خانگی

بدون شک در هنگام ذکر انواع آسانسور و سرعت آنها این مدل جز نمونه های صدر جدول جای داده می شود. این مدل ها واجد مزایای خوب آسانسور های هیدرولیکی و کششی می باشند و همچنین شاهد حداقل محدودیت ‌ها نسبت به نمونه‌های پیشین در آنها هستیم چرا که قادر به جابجایی مسافر و یا بار در ارتفاعاتی بسیار بیشتر از نمونه های هیدرولیکی هستند. مکانیسم عمل این آسانسورها به واسطه موتور و پیستون انجام می پذیرد و موتور به عنوان منبع اصلی توسط باتری، سوخت های احتراقی و یا برق فعالیت دارد.

از آسانسور هیبریدی در ساخت و نصب آسانسورهای مسکونی و آسانسورهای سفارشی کارآمد در مصرف انرژی مانند آسانسور های ویلچر خانگی استفاده می شود.

آسانسور های مغناطیسی

آسانسور های مغناطیسی

وقتی وارد آسانسوری می شوید که کاملاً توسط آهنربا کار می کند چه احساسی دارید؟ بدون کابل، بدون قرقره و چیزی جز میدان مغناطیسی برای معلق نگه داشتن آسانسور. اما آسانسورهای مغناطیسی به زودی می توانند به واقعیت همگانی تبدیل شوند، زیرا تولید کننده آسانسور آلمانی Thyssenkrupp اولین سیستم آسانسور چندگانه بدون کابل در جهان را توسعه می دهد.

این شرکت اخیراً این فناوری را برای اولین بار در یک برج آزمایشی نوآوری هدفمند در روتوایل آلمان به کار برد. این باعث افزایش سطح هیجان در مورد پتانسیل این فناوری شده است، با سیستم های چندگانه مختلفی که قرار است در ساختمان جدید برج ایست ساید در برلین اجرا شود.

بالابرهای مغناطیسی چگونه کار می کنند؟

بالابرهای مغناطیسی به جای اینکه به طناب ها و قرقره ها متصل شوند، از میدان های الکترومغناطیسی جهت حرکت به سمت بالا و در میان شفت و ریل ها استفاده می کنند. یک سیم پیچ مغناطیسی که در امتداد این شفت ها قرار دارد، آهنرباهای موجود در کابین آسانسور را دفع می کند و باعث می شود که درست بالای شفت ها معلق شود. شفت ها قابلیت چرخش را دارند و به آسانسورها اجازه می دهند به صورت افقی یا عمودی حرکت کنند؛ البته تا کنون اغلب آسانسور های مغناطیسی به صورت افقی یا شیب دار قابلیت طراحی بهینه دارند.

بر خلاف آسانسورهای کششی با سیم بکسل سنتی که در آن تنها یک آسانسور می تواند از یک مسیر استفاده کند، آسانسورهای مغناطیسی متعدد می توانند از همان مسیر استفاده کنند. این کابین ها سپس می توانند بر روی یک حلقه در اطراف یک ساختمان، تا حدودی مانند یک سیستم مترو، کار کنند.

فناوری مغناطیسی به آسانسورها اجازه می دهد تا آزادانه  در یک محور حرکت کنند، به این معنی که آنها بسیار انعطاف پذیرتر از آسانسورهای کششی و هیدرولیک هستند. یک نرم افزار برای کنترل حرکت این آسانسورها، با مسیرهای برنامه ریزی شده برای هر یک از کابین ها برای بهینه سازی سطح ترافیک و مدت زمان استفاده خواهد شد.

برای نصب و راه اندازی و خرید آسانسور بامشاوران شرکت سیگما آسانبر در تماس باشید.

آسانسور پنوماتیک یا وکیوم

آسانسور پنوماتیک/وکیوم/خلاء

Pneumatic Vacuum Elevators, LLC طراح و سازنده آسانسور خلاء، تنها آسانسور خانگی هوا محور در جهان است. PVE در حال حاضر سه نسخه از آسانسورهای مسکونی پنوماتیک خود را تولید می کند که از آسانسورهای خانگی تک نفره تا سه سرنشینه با ویلچر قابل دسترسی هستند.

تمام سیستم های آسانسور خانگی سازگار با محیط زیست PVE قادر به بالا رفتن عمودی تا 50 فوت (15 متر) و تا پنج ایستگاه هستند. نیازی به شفت، گودال یا چاهک قبل از ساخت ندارند و می توانند در کمتر از دو تا سه روز نصب شوند.

طراحی منحصر به فرد آسانسور پنوماتیک یک انتخاب عالی برای هر پروژه مقاوم سازی یا ساخت و ساز جدید است و ارزش خانه را افزایش می دهد.

آسانسور پانوراما

آسانسور شیک و لوکس شیشه ای پانوراما

آسانسورهای پانوراما با شیشه احاطه شده اند و منظره دلپذیری را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. به همین دلیل، آسانسور از نظر بصری ظاهر زیبایی دارد. شیشه های آسانسور پانوراما نباید در هنگام شکستن خورد شود تا ایمنی کاربران حفظ شود و به همین جهت از شیشه های لمینت شده و سکوریت شده استفاده می کنند. این واقعیت که افرادی که از آسانسور استفاده می کنند می توانند بیرون کابین را در حین حرکت ببینند، احساس آرامش بیشتری نسبت به آسانسورهای بسته ایجاد می کند.

دسته‌بندی اصلی:

مقالات سیگما آسانبر